2019 Finalists for Scottish Hair & Beauty Awards

BEST APPRENTICE BARBER

Cole Howat - Mrs Howat’s Vintage Barbers, Dumfries

Martin Desta - Rebel Rebel, Glasgow

Emma Patterson – Frequency, Glasgow

Blayre Turnbull - Urban Hair & Beauty, Auchinleck

Ben Smith - The Barber under the Bridge, Glasgow

Jake Lees - Rogues and Rascals, Broxburn

Josh Reid - Orbit Smoke, Edinburgh

Abigail Craven - Beautique Hair and Beauty, Aviemore

BEST APPRENTICE STYLIST

Justin Mackland – Ishoka, Aberdeen

Chloe Jack - Emma Wallace, Edinburgh

Courtney Vaughan - Tom Stronach Hair Salon, Aberdeen

Emeli New - Tanya Black Hairdressing, Perth

Leoni  Kippen -  Wicked, Kilwinning

Ellie Thomson – Ishi, Edinburgh

Laura Stark - The Little Hair Company, Perth

Kelsey McCabe – Roar, Giffnock

BEST BARBER

Gemma Willock-Smith – Frequency, Glasgow

Tony Forrest - Tony's Gentleman Barbers, Dumbarton

Samuel Mathias - Benjamin Barker, Perth

Kyle Ross – Sovereign, Aberdeen

Andy Dawson – Menspire, Aberdeen

Angela Dickson - Orbit Smoke, Edinburgh

Rafal  Kwiatkowski - Rebel Rebel, Glasgow

Mark Shannon - Beardy Beardy, Glasgow

Simon Harvey - Rebel Rebel, Glasgow

Kamil Jodelka - The Men's Emporium, Aberdeen

Tommie McGuckin – Hard Grind, Dundee

bEST BEST BARBER COLOURIST

Tony Murray - Rebel Rebel, Glasgow

Megan Stockford – Sovereign, Aberdeen

JP Michael  MacDonagh – Frequency, Glasgow

Sandra Odoh - Beauty by Sands, Dumfries

Ian Ross - The Singing Barber, Motherwell

Shayla Chalmers - Urban Hair & Beauty, Auchinleck

Lynn Reilly - Curley’s Urbane Barbers, Shawlands

Joanne Woods - Kings Barbers, Glasgow

BEST BEAUTY THERAPIST

Janine Buchanan - Unit 4, Airdrie

Amy McPherson - The Haven Health & Beauty Retreat, Elgin

Alice Mackay - Beau Boutique, Clovenfords, Galashiels

Debbie Cameron-MacPhee - EnFlique Beauty, Perth

Kerry McKay – Purity, Fochabers

Jennifer Storey - Urban Retreat in the Academy, Cumbernauld

Lynsey Robertson - La Rouge Hair & Beauty Lounge, Helenburgh

Nicola Thomson - Tanning Rooms, Uddingston

BEST BLOW DRY

Joanne Wilson - The Cutting Rooms by Joanne, Uddingston

Jenna Tremarco - Jenna Cooke Hair, Inverness

Shannon Mulgrew – Desiree’s Salon, Kirkintilloch

Robyn Hunter - McGill's Hairdressing, Edinburgh

Christie McCord - Dumb Blonde Hair Extensions, Uplawmoor

Victoria Paterson - Beauty by Nirvana, Glasgow

Abbie Donaldson - Beauty Kaer, Inverbervie

Dylan Scott – Freelancer, Glasgow

BEST BROW ARTIST

Claire Benn - Wee Brow Bar, Prestonpans

Aimee Hill - Materialistic Brows, Kilmarnock

Kelly Souden - The Brow Clinic, Campbeltown

Chelsea Mckee - Chelsea’s Brows & Beauty, Barrhead

Jodie Howson – Sassy’s, Irvine

Rajni Kumari - Simply Brow, Perth

Sean Diamond - Forever Diamonds Salon, Prestwick

Jo-Dee Gault - Studio MTB Clinic, New Cumnock

BEST COLOURIST

Peter Mellon – Medusa, Edinburgh

Victoria Gifford - Sesh, Edinburgh

Leigh Burnett -  Ruby Tuesday, Aberdeen

Sharee  Graham – Spoiled, St Andrews

Emma Wallace - Emma Wallace Hair Studio, Edinburgh

Hazell  Coutts – Slay, Glasgow

Pamela Morgan – Animus Hair Nails & Beauty, Edinburgh

Fallon Carberry – Blow, Glasgow

BEST COSMETIC PRACTITIONER

Barry Tunstead – Sculltec Scalp Micropigmentation, Paisley

Maddison Bryce - Clinic 22, Kilmarnock

Claire Bradley - R3flection Aesthetics Hair & Beauty, Uddingston

Laura  Bennett - Laura Bennett Permanent Cosmetics, Fife

Rachel Bryson - RB Aesthetic & Beauty, Ayr

Alison Jappy - FTT Skin Clinics, Inverness

Nicola Mackay - NM Aesthetics, Wick

Nyki McKenzie - Derma Elite, Musselburgh

BEST EXTENSIONIST

Marnie Gallacher -  Lots of Locks by Marnie, Barrhead

George McCrone - Unit 4, Airdrie

Alanna Lister - A Lister, Extension & Hair Loss Specialist, Paisley

Jason Meacher – Slay, Glasgow

Lisa Gault - Be Beautiful, Glasgow

Bracken Millar - Candy Locks, Ayr

Elizabeth Graham - EHG Hair Salon, Glasgow

James Martin - James Martin Hairdressing, Paisley

BEST FEMALE STYLIST

Marlene Lamont - Urban Hair & Beauty, Auchinleck

Lynsey Maguire – Innovate Hair Salon, Dunfermline

Katrina Sloan – Medusa, Edinburgh

Gemma Lee Hay - Myles Hairdressing, Edinburgh

Tanya Black - Tanya Black Hairdressing, Perth

Heather Zavala Barnes - McGill's Hairdressing, Edinburgh

Christina Thompson - The Little Hair Company, Perth

Hazel  Ogilvie - Fin & Co, Carnoustie

BEST LASH ARTIST

Paula Mackay - The Byre Hair and Beauty, Alness

Lauren Graham - The Lash & Glam Studio, Perth

Leanne Osborne - All Eyes on Me, Glasgow

Robyn McLean - Jess Taylor Lashes and Beauty, Glasgow

Julie Dickson - Edge Hair & Beauty, Stonehaven

Kate Baxter - The Dolls House, Inverness

Shannon Godsell - Torley's Hair & Beauty Studio,  Tranent

Zoe Kinear - The Powder Room by Zoe, Inverness

BEST MAKEUP ARTIST

Madeleine Hewitt - Madeleine Hewitt Make Artist, Tornagrain Inverness

Ingrid Peregrina  McNabb – Medusa, Edinburgh

Erika Marie  Ni Bhriain - Ishi Salon, Edinburgh

Bonny Watkins – Bonnys Wonderland, Fort William

Louise Ballantine – LUX, Glasgow

Murray Owens - Mobile MUA, Ayr

Chloe Brogan - Chloe Brogan Make-Up & HD Brows, Kilmarnock

Clare Pearson -  Clare Pearson Hair and Makeup, Oban

 BEST MALE STYLIST

Jamie Ray Simpson -  Ruby Tuesday, Aberdeen

Scott Murray - Urban Hair and Beauty, Auchinleck

Paul Paterson – Ishi, Edinburgh

Gordon Cruickshank - Hair & Body Mechanics, Elgin

Peter Melon – Medusa, Edinburgh

Mitchell Williams - Tom Stronoch Hair Salon, Aberdeen

Jordan Barrie - Petra Salon, Glasgow

John Moffat - Myles Hairdressing, Edinburgh

BEST NAIL ARTIST

Dorota Palicka - Dorota Palicka International Nail Artist and Educator, Fort William

Jema Baynes - All Things Beauty, Aberdeen

Carla Burton - Nu You, Arbroath

Jen Seales – Buff, Edinburgh

Karen Brown - Sanctuary in the City, Stirling

Beata Illes - Pretty Nails by Betty, Falkirk

Lauren Alexander - The Dollhouse, Nail Bar and Beauty Salon, Linlithgow

Angela Orr - The Pixie Parlour, Penicuik

BEST SPORTS/MASSAGE

Laura Christie - The Haven Health & Beauty Retreat, Elgin

Diane Cairney - My Claws Salon, Irvine

Kerry McKay - Purity Health & Well Being, Fochabers

Katy Wade - The Studio, Aberdeen

Robbie Wildgoose - REWlax Sports Body Massage, Aberdeen

Esther Marsal - The Lounge at Chapelton, Stonehaven

Una Chrystal - Athena Therapies, Glasgow

Paula Ainsley - The One Lounge, Glasgow

BEST TANNING TECHNICIAN

Louise McLucas - About Health & Beauty, Clarkston

Madeleine Rhodes - Chelsea Brows & Beauty, Barrhead

Angela Rooney – BeautyRokz, Prestwick

Nicola Thomson – The Tanning Rooms, Uddingston

Jordyn Myles – Sassy’s, Irvine

Lynsey Lalley - Lulu's Beauti, Glasgow

Susan Todd - Suzy Q's, Glasgow

Jane Dorans - Urban Retreat, Cumbernauld

BEST WEDDING HAIR

Ashley Nimmo – Allure Hair & Beauty, Kilmarnock

Aimi Clark - Aimi Clark Hair, Blantyre

Lisa Ivone - Lisa Ivone Bridal Couture, Uddingston

Jennifer Thomson - Jennifer Thomson Hair, Balloch

Gemma  Taylor - Gemma Taylor Hair,  Aberdeen

Chloe Ballantine - Hair & Makeup Artistry by Chloe, Perth

Nicola Lawson - Alex Thaddeus Hairdressing, Cupar

Karen McKinnell - Curl & Blush, Lockerbie

best wet shave

Nathan Robb - Sovereign, Aberdeen

Matthew O'Rourke - Rebel Rebel  Finnieston, Glasgow

Daniel Cleavin - The Cleavin Barber Club, Aberdeen

Jamie Hamilton - Cut Throat J's Barbershop, Hamilton

Bruce Baillie – Hombre, Aberdeen

Denise Fyvie - The Men's Emporium, Aberdeen

Karina Curly - Curly’s Urbane Barbers, Glasgow

Dale Forrest - Beardy Beardy, Glasgow

BEST BARBER SHOP

Frequency Barber, Glasgow

Tony's Gentlemen’s Barbers, Dumbarton

Rogues and Rascals, Broxburn

Sovereign, Aberdeen

Rebel Rebel City, Glasgow

Barbarossa Barbers, Edinburgh

Orbit Smoke, Edinburgh,

Hard Grind, Dundee

BEST BEAUTY SALON

Vogue Hair & Beauty, Ayr

The One Lounge, Glasgow

Love Those Lashes, Glasgow

Frenchy's Beauty Boutique, Edinburgh

The Beauty Business, Glasgow

LaRouge Hair & Beauty Lounge, Helensburgh

Perfection Wax Boutique & Skin Clinic, Wishaw

Beauty Box, Wishaw

BEST HAIR SALON

Craig Boyd Hairdressing, Leven

Meraki Hair, Aberdeen

Hair Directory, Inverness

Hair, Falkirk

Dream Hair, Arbroath

Petra Salon, Glasgow

Medusa, Edinburgh

Hair & Body Mechanics, Elgin

BEST nail bar

Diva Nails, Livingston

Pretty Please, Falkirk

Nail Diamond, Perth

Bellini Nails, Glasgow

Dilly Delight, Montrose

Sanctuary Hair & Beauty, Stirling

Desiree’s Beauty Salon, Kirkintilloch

Get Tipsy Nails, Kilmarnock

BEST SALON DESIGN

Jungle Hair Room , Irvine

A Touch of Class, Wishaw

Re3flections Aesthetics, Hair and Beauty, Uddingston

Smith & Smith Hair and Beauty Specialists, Erskine

McGills Hairdressing, Edinburgh

The Salon at No 14, Inverness

The Hair Boutique, Renfrew

MD Beauty Lounge, Glasgow

BEST SPA/DAY SPA

Skye Serenity Spa, Isle of Skye

Westfield Day Spa, Mauchline

The Gin Spa, Glasgow

Bella Vita, Alloa

The Lounge at Chapelton, Stonehaven

Animus Hair, Nails & Beauty, Edinburgh

Chic Clinique, Glasgow

BEST TRAINING SCHOOL

Dorota Palicka International Nail Artist and Educator, Fort William

Glasgow Clyde Cardonald College, Glasgow

Kristina Art, Peterhead

Scottish Academy of Beauty & Holistic Therapy, Perth

The Lab ‘loveartbeauty’ Training, Denny

Academy of Clinical Training, Cumbernauld

Cindy Mackenzie CMBTA, Wishaw

Flawless Glamour, Glasgow

  SOCIAL MEDIA EXPERT

Fallon Carberry, Blow

Justin at Ishoka, Hair & Beauty

Leanne Reilly, Animus, Hair Nails & Beauty

Christine Graham, Beauty at the Barn

Sally Chamness, Wee Sallys Theraputic

My Claws Salon

Scott McKinnon, Hairdressing & Beauty Lounge

BEST ONLINE RETAILER

Classy Nails

Inglot Cosmetics

Chinty’s Limited

Millionaire Hair

Hero Hair Product

OSMO

Keratase

Schwarzkopf

Fudge Professional

Millionaire Hair

Goldwell

Hero Beauty Product

Inglot Cosmetics

Dermalogica

Beauty BLVD

Salon Systems

Bioslimming by Provence Cosmetics

Drama Queen Cosmetics

Hero Nail Product

For Your Nails Only

Classy Nails

CND

OPI

Gellex

Chinty’s

Hero Tan Product

Tan MRKT

Vita Liberata