2016 Finalists for Scottish Hair & Beauty Awards

 Best Lash Artist - sponsored by novalash

Sarah Jane Manderson – I Lounge Academy, Glasgow

Melissa Sanderson – Sleeping Beauty, Inverness

Kate Baxter – The Dolls House, Inverness

Heather Campbell – Bee Bonnie, Kyle of Lochalsh

Nicola Healy, Be Beautiful, Kilmarnock

Andrea McQuade – Andreas Beauty Box, Kilmarnock

Best Beauty Therapist - Sponsored by High Definition

Ria Henderson - Soprano Ice, Edinburgh

Jo Rattigan - Frenchy's, Bruntsfield

Seonad Hodge - Urban Hair & Beauty, Highhouse

Stephanie Sneddon - Diva's Salon, Glasgow

Claire Keegan - Studio 45, Gilmerton

Ashleigh Sayers - Silk Waxing Studio, East Kilbride

Kerry McKay - Purity, Fochabers

Emma Tierny - The Secret Beauty Garden Edinburgh

Best Blow-Dry - Sponsored by Ganesha Group Brazilian Blow

Nadine Torrie - Dream Hair, Abroath

Toni Findlay - Hermanas Hair & Beauty, Glasgow

Paula Shaw - The Hair Boutique, Renfrew

Marley Gibson - Bryony Quate Hairdressing, Edinburgh

Jack Kennedy - Urban Hair & Beauty, Highhouse

James Cummings - The Hairdressers, Motherwell

Best Barber Shop - Sponsored by Hair & Beauty World

Gentlemen's Lounge, Dundee

Stag Barber Co, Edinburgh

Rebel Rebel, Glasgow

Orbit Smoke Barbers, Edinburgh

 Barbers Under the Bridge, Glasgow

Miss Barberettes Barbershop, Dundee

Slicks Barbers, Glasgow

Best Hair Extensionist - Sponsored by Beauty Works

Marnie Gallacher - Lots of Locks by Marnie, Barrhead

Jen Fraser - JF Hair Enhancement, Inverness

Chloe Lawson - Hermanas Hair & Beauty, Glasgow

Bryony Quate - Bryony Quate Hairdressing, Edinburgh

Cerice Sharkey - Mission Hair Salon, Helensburgh

Donna Green - Bonnito Cabello, Bearsden

Karen Dickson - Karen & Annette Hair, Glasgow

Best Apprentice Barber - Sponsored by The Training Company & Orbit Smoke

Graeme Milne - Rebel Rebel, Glasgow

Shannon McClue - Urban Hair & Beauty, Highhouse

Alan Pochen - Barber Lounge, Dundee

Nickki Cartwright - Chris Cooks, Inverness

Alan Clark - Slicks Barbers, Glasgow

Best Aesthetic/Cosmetic Practitioner - Sponsored by Epibrow

Frances Turner Traill - Frances Turner Traill, Hamilton

Kasia Ojrzynska - Esteem Beauty, Glasgow

Fiona Sutherland - Fiona Sutherland Cosmetics, Stirling

Leanne Stewart - Peppermint Group, Glasgow

Lucia Pawlak - Soprano Ice, Edinburgh

Jen Russell - Skinfiniti Concept/Day Spa, Clarkston

Best Wet Shave - Sponsored by Fit for Vikings

The Italian Job - Galashiels

Primo Gentleman's Barber - Glasgow

Curley's Urban Barbers - Shawlands

Him Grooming - Edinburgh

The Gentleman's Groom Room - Dundee

Best Hair Colourist - Sponsored by Mood

Nicola Dow - Urban Hair & Beauty, Highhouse

Sarah White - Hair by Sarah White, Kilmarnock

Monica Conroy - The Hair Boutique, Renfrew

Laura Curran - Caldow, Edinburgh

Kelly Brodie - Cutting Edge, Mauchline

Emma Wallace - Emma Wallace, Edinburgh

Best Make-Up Artist- Sponsored by Arien Poole Cosmetics

Katie Hellier – Katie Hellier Make-Up, Glasgow

Brienne Burgess – Death by Lipsticks, Glasgow

Tegan Whigham – Womankind, Edinburgh

Leghanna McGeachie – Ikandi, Irvine

Cat Robertson – Cat Robertson Makeup Artistry, Glasgow

Anna Millington – Anna Millington Makeup, Borders

Best Nail Artist

Savannah Mackie – Savannah at Mirror Image, Kilmarnock

Amanda Agnew – Nail Envy, East Kilbride

Karen Brown – Sanctuary in the City, Stirling

Susan Ramsey – Susan’s Profile, Irvine

Stacey Anderson – Nail Diamond, Perth

 Jennifer Valentine – Jennifer Valentine Nails, Dundee

best nail bar

Bonnie Quines - Broxburn

3Sixty - Montrose

Nail Envy - East Kilbride

The Beautique - Glasgow

Nails by Susan - Cambuslang

Savanna A Mirror Image - Kilmarnock

 Best Male Barber

Luigi Caterino – The Italian Job, Galashiels

Simon Harvey – Rebel Rebel, Glasgow

Murray McRae – Stag Barber Co, Edinburgh

Sean Carberry - Barbers Under the Bridge, Glasgow

Ryan Jones– Gentlemen’s Lounge, Dundee

 Best Male Stylist

Ian Bruce-Low – Bruce-Low Hair, Oban

Gordon Cruickshank – Hair & Body Mechanic, Elgin

Craig Simpson – Copperfields, Perth

Liam Hanson – Mirror Mirror, Dundee

Gary Thomson – GT Hair, Glasgow

Gary McGill – McGill’s Hairdresser, Edinburgh

 Best Massage Therapist

Bryony MacMillan – Bonnie Quines, Broxburn

Deborah King – Angel Loving Care, Broxburn

Sithbhan MacNeil – Athena Therapies, Giffnock

Sharon MacNair – Massage and Glow, Braehead

Sylwia Bajor – Relax, Glasgow

 Best Salon Design

Cupping Suite, Kinning Park

McGills, Edinburgh

Trigg, Edinburgh

Womankind, Stockbridge, Edinburgh

Urban Hair & Beauty, Highhouse

Anderson’s Hair, Glasgow

 Best Spa/Day Spa

Relax for the Body and Soul, Glasgow

Refresh Spa, Glasgow

Athena Therapies, Glasgow

Skinfiniti, Busby

Sleeping Beauty, Edinburgh

Amore, Oban

 Best Sports Massage

Noorie Khot - The Cupping Suite, Glasgow

Kerry – Purity, Fochaber

All Staff – Images, Bathgate

Deborah King – Angel Loving Care, Broxburn

Best Wedding Hairstylist

Ashley Nimmo – Allure, Kilmarnock

Lori Crawley – Urban Hair, Highhouse

Hannah Given – The Hair Boutique, Renfrew

Sam Lorimer – Rebel Headz, New Cumnock

Kathryn Savage – No75 Hair Design, Fairlie

Nicola Delamare – Nicola Delamare, Fairlie

 Best Training School

Academy of Make-Up, Glasgow

The Training Company, Glasgow

Zen Touch Therapy Academy, Broxburn

Perfection Hair& Beauty, Dundee

I Lounge, Glasgow

Frances Turner Traill, Glasgow

 Best Tanning Technician

Emily Wood – 3sixty, Montrose

Louise Ballantine – Louse Ballantine Make-up Artist

Kate Baxter – Kate Baxter, Inverness

Cloda – Skinfiniti, Clarkston

Stephanie Murdoch – Lookingood, Galston

Heather Young – Bonnito Nails & Beauty, Bearsden

 Best Female Barber

Gemma Willock-Smith – Rebel Rebel, Glasgow

Carah Glassey - Miss Barberettes Barber Shop, Dundee

Nicola Dow – Urban Hair & Beauty, Highhouse

Angie Todd – The Barber Lounge, Dundee

Eva Maclaulan – Chris Crooks, Inverness

Lynn McCardle – Barbers Under the Bridge, Glasgow

 Best Female Stylist

Katie McEwan – No75 Hair Design, Fairlie

Marie Ramminger – Dream Hair, Arbroath

Chloe Galloway – Live, Laugh, Love, Hair and Beauty, Portobello

Ashley Thompson – Hermanas Hair & Beauty, Glasgow

Sarah Cameron – The Dolls House, Inverness

Michelle Dollan – Paul Allen Hair and Beauty, Glasgow

Carly Meldrum – Roots Salon, Inverness

 Best Beauty Salon

Diva’s Salon, Tollcross

Frenchy’s - Edinburgh

The Secret Garden Beauty, Edinburgh

Soprano Ice, Edinburgh

Images, Bathgate

The Beauty Spot, Bathgate

Lady Muck Beauty Salon, Bilston

Perfection Wax Boutique, Wishaw

 Best Brow Artist

Jessica Jones – 6ty Shades of Beauty, Dumfries

Misty Crew – Misty’s Brow Specialist, Galashiels

Rabbia Khaliq – Elegance Hair and Beauty, Dundee

Jacquie Gove – Ruby Tuesdays, Aberdeen

Lisa Keenan – Perfection Wax Boutique, Wishaw

Saima Shar – Ibrows Threading, Perth

 Best Apprentice Stylist

Ellie Lorimer – Rebel Hedz, New Cumnock

Aimee Walker – Rebel Rebel, Glasgow

Charis Skea – Dream Hair, Arbroath

Toni Findlay – Hermanas Hair & Beauty, Glasgow

Shannon McClue – Urban Hair & Beauty, Highhouse

Cameron Knox – Paul Allen, Glasgow

Alex Barnard – Byrony Quate Hairdressing, Edinburgh

Charlotte Younger – KAM, Lossiemouth

 Best Cosmetic Dentist

Peppermint Group, Glasgow

Glasgow Smile Clinic, Glasgow

Bite Dentistry, Edinburgh

Dental Inspiration, Aberdeen

 Best Hair Salon

Dream Hair, Arbroath

Urban Hair & Beauty, Highhouse

Medusa Hair, Edinburgh

Emma Wallace Hair Studio, Edinburgh

Beautique Hair & Beauty Salon, Aviemore

Amore Hairdressing, Oban

The Hairdressers, Motherwell

Caldow Salon, Edinburgh

 Best Online Retailer

Millionaire Hair Extensions

Salon Services

Alan Howard

Beautyworks